Şifremi unuttum.
Aktivasyon Kodu Gönder
Rehberlik
Uzman Görüşleri
Başarmak İster Misin?

Başarmak İster Misin?

SBS’ye girmeden önce onlarca defa kendini deneme fırsatı bulacağın sınavlar ve okul sınavların olacak. Bu sınavlarda ter dökeceksin. Senin yüzbinlerce kişilerin sınava gireceğini düşündüğümüzde birkaç altın kural seni birkaç adım daha önde tutabilir. Şimdi sana tüm sınavlarda başarılı olmak için altın reçeteni sunuyoruz!
 

İşte Sınav Başarısı İçin Reçetemiz:

1- “Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur.” (Albert Einstein)
Başarıyı yakalamak için ilk olarak zihnindeki önyargıları yıkmalısın. Eğer zihninde “Ben asla şu puanı yapamam.” gibi bir önyargı varsa; emin ol o puanı asla yapamazsın. O halde; atacağın ilk adım kendi kendine vurduğun zincirleri kırmak, zihnindeki önyargıları yıkmak olmalı. “Ben yapamam”, “Ben başaramam”, “Ne kadar çalışsam da olmayacak” gibi olumsuz cümleler yerine; “Nasıl yapabilirim?”, “İstedikten sonra insanın başaramayacağı şey yoktur”, “Kendime güveniyorum, başaracağım” gibi olumlu cümleler kurabilirsin.
 

2-  “Ne ekersen onu biçersin” (Türk Atasözü)
Zihnindeki önyargıları yıktıktan sonra, sıra emek vermekte. Bilmelisin ki; hayatta hiçbir şeye emek vermeden sahip olamazsın. Unutma; “Oturduğu yerden başarıya ulaşan tek varlık tavuktur!”
Sınav başarısı içinse yapman gereken şey ise; çalışmak. Ama düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmak…Eğer, belli bir program dahilinde çalışırsan, sınavlardaki başarın her geçen gün artacaktır.
 

3-  “Kendine güvenen herkes, dünyayı idare edebilir” (Voltaire)
Sınav kitapçığıyla karşı karşıya geldiğinde verdiğin emeğin karşılığını alacağını düşünmeli ve buna odaklanmalısın. Karşına çıkacak sorular, daha önceden çalıştığın, öğrendiğin konulardan olabilir. Hemen kitapçığın sayfalarını karıştırıp bakabilirsin, aslında sorular hiç zor olmayacak. Çözebileceğine ve istediğin puanı alabileceğine inan. Kendine güveniyorsan yapabilirsin demektir.
 

4-  “Vakit nakittir.”
Sınav esnasında geçen her dakikanın senin için altın değerinde olduğunu hatırlamalı ve zaman planlamanı iyi yapmalısın. Her test arasında saatini kontrol etmen iyi olur; yavaş gidiyorsan hızlanırsın. Zor sorularla fazla vakit harcamamalısın, turlama tekniğini kullanabilirsin. Artan zamanını çözemediğin sorularla değerlendirebilir ve çözdüklerini kontrol edebilirsin.
 

5- “Dikkatli ol!”
Çözdüğün soruya konsantre olmalı ve dikkatinin dağılmasına izin vermemelisin. Soru köklerinde kalın ve altı çizili yazılmış kelimelere dikkat etmelisin. Sayısal derslerde mutlaka kâğıt üzerinde işlem yap ki, hata yapma olasılığın minimum düzeyde olsun.
 

6- “3 yanlışın 1 doğruyu götürmesine izin verme!”
Biliyorsun ki sınavlarda 3 yanlış cevap 1 doğrunu götürüyor. Onun için bilmediğin soruları boş bırakmalısın. Rastgele işaretleyerek iyi puan yapan öğrenci yoktur. “Ben şanslıyım, tuttururum” deyip kendini kandırma; bilmelisin ki doğruyu bulma şansın sadece yüzde 25! O yüzden emin olmadığın soruları boş bırakmalısın.
 

7-  “Kısa molalar ver, dinlen!”
Sınav esnasında yorulduğunu ya da aklının başka yerlerde olduğunu fark ettiğinde 10-15 saniye durabilirsin. Bu senin dikkatini toplamana yardımcı olacaktır. Derin birkaç nefes alıp, biraz başını sınav kağıdından kaldırıp, etrafı gözlemleyebilirsin. Sonra yine kaldığın yerden sınavına devam edebilirsin!